Magyar Népmese Napja 2024.
Kattintson a képre!
Benedek Elek: Újságíró és meseíró volt.
1859. szeptember 30. és 1929. augusztus 17. között élt.
Az ő születésnapján ünnepeljük a magyar népmese napját, melyet először 2005-ben tartottak meg a Magyar Olvasótársaság felhívására, azzal a céllal, hogy a népmesék és a mesékben élő bölcsességek fennmaradhassanak.
Ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel fordulunk mind a magyar, mind más népek meséi felé.
Mi a népmese?
A népmese csodálatos elemekkel átszőtt, kitalált történet. Az emberek álmait, a jobb élet, az igazság és a szabadság utáni vágyát tükrözi. Bennük mindig az igazság diadalmaskodik. A jó győz, a rossz elnyeri méltó büntetését.
Az őszi, téli munkák során a falubéli férfiak és nők összejöttek a fonóban és kukoricamorzsolás vagy tollfosztás közben mesékkel, dalokkal szórakoztatták egymást.
Így születtek a népköltészet kincsei: a népmesék, népdalok.
„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe... Vegyük birtokba, ismerjük meg, ... és adjuk tovább az eleinktők kapott, értékes, mesebeli kincseket!"
Megkezdődött a kalandozás a mesék birodalmában, a Rozgonyi Iskolában már reggel 8:00-kor egy rádióban hallható mesével. Bizonyára azt tudjátok, hogy a 7 a mesék világában egy bűvös szám. Ma napon is, mint a mesékben, 7 próbát, 7 akadályt kellett legyőzni.
Minden alsós osztályból 7 fős csapatok jelentkezhettek a hétpróbára, melyre délután 13:30-kor került sor a suliudvarban Tenzi néni vezetésével.
A hét próba:
1. Kíváncsi fiúk, lányok toborzása
2. Udvari színész kerestetik: színjátszás az udvaron
3. Sárkánytojás lopás
4. Sárkány megölése
5. Hétmérföldes csizma dobása
6. Óriások, törpék keresése – gólyalábon
7. Rajzolj a varázsceruzával
Aki kiállta a próbát, elnyerte méltó jutalmát!
A képek is magukért beszélnek, még a felső tagozatos gyerekek is beálltak a játékba.